20 stycznia 2021

4 rzeczy o nieważności małżeństwa kościelnego, o których mogłeś nie wiedzieć

  1. Wielokrotne stwierdzenie nieważności.

Kodeks prawa kanonicznego nie zawiera zapisu, z którego by wynikało, że możesz stwierdzić nieważność tylko swojego pierwszego małżeństwa, a drugiego już nie. To zapewne nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli tylko czytujesz kolorowe czasopisma i śledzisz perypetie matrymonialne choćby Cezarego Pazury, czy Marty Kaczyńskiej. Każdy przypadek jest inny i niewykluczone, że dwa razy wszedłeś z inną osobą do tej samej rzeki. Sąd kościelny może stwierdzić nieważność Twoich kolejnych związków, choć zapewne drugi, podobny przypadek zbada bardziej wnikliwie, tak by wykluczyć nadużywanie przez Ciebie prawa. Trzeci proces Cezarego Pazury o stwierdzenie nieważności małżeństwa nie skończył się po jego myśli…

 

  1. Formalnie brak rozwodu cywilnego nie stoi na przeszkodzie stwierdzeniu nieważności małżeństwa.

Ale…

Zalecane jest, by najpierw rozwiązać swoje małżeństwo cywilne. Bo może zdarzyć się sytuacja, gdy małżonkowie, których małżeństwo kościelne zostało uznane za nieważnie zawarte z powrotem się zejdą. I wtedy będą żyli w związku niesakramentalnym, do powstania którego – o ironio - przyczyniły się władze kościelne.

 

  1. To, że macie dzieci nie stoi na przeszkodzie stwierdzeniu nieważności małżeństwa.

Nawet jeśli dorobiliście się kilkorga pociech, sąd kościelny może uznać, że Wasze małżeństwo nie było ważnie zawarte (oczywiście tylko wówczas, gdy jedno z Was ze skargą powodową do Sądu wystąpi). Dla stwierdzenia, czy małżeństwo było ważne, czy nie, istotny jest moment składania sobie przysięgi małżeńskiej. To, co działo się potem – czy to dobrego, czy złego, ma znaczenie zupełnie drugorzędne i służy jedynie pomocniczo, dla oceny okoliczności towarzyszących wstępowaniu w związek małżeński. Dzieci, zachowują przymiot „bycia zrodzonym w małżeństwie”, nawet gdy okaże się, że małżeństwo ich rodziców zostanie uznane za nieważne.

 

  1. Stwierdzenie nieważności po 50 latach pożycia

Teoretycznie można stwierdzić nieważność małżeństwa po 50 latach pożycia, bo kodeks prawa kanonicznego nie przewiduje żadnych ograniczeń co do stażu małżeństwa. Musisz mieć jednak na względzie, że takie sprawy nastręczają wiele trudności z punktu widzenia postępowania dowodowego (świadkowie sprzed kilkudziesięciu lat, jeśli jeszcze żyją, zapewne niewiele już będą pamiętać). Czasami sędziowie w sądach kościelnych przed wszczęciem takiego procesu chcą poznać motywy, które kierują stroną wnoszącą skargę powodową. Może się bowiem okazać, że w konkretnym przypadku stwierdzenie nieważności małżeństwa nic nie wniesie do życia osoby, która się o nie ubiega.

 

 

 

kancelaria@kblaszczyk-adwokat.pl

tel. 500 354 994

Adwokat Katarzyna Błaszczyk – Inowrocław | Polityka prywatności

Królowej Jadwigi 44/4a

88-100 Inowrocław

Kancelaria adwokacka

Katarzyna Błaszczyk

Copyright 2022| Created with WebWave