11 marca 2021

Opieka naprzemienna a alimenty

Marek rzadko bywał w domu, a kiedy już bywał, to raczej nie uskuteczniał ojcostwa na pełen etat, preferując wieczory kanapowo- telewizyjne. Dlatego Patrycję bardzo zdziwiło, gdy w trakcie rozwodu Marek zażądał opieki naprzemiennej. Z początku się zgodziła, bo w piśmie procesowym w okrągłych słowach napisał, dlaczego jego zdaniem opieka naprzemienna jest lepsza dla dzieci. Ale zmieniła zdanie, gdy w którymś z smsów wprost stwierdził, że chodzi tylko o to, by „zaoszczędzić krocie na alimentach”.

 

Czy orzeczenie opieki naprzemiennej znosi obowiązek łożenia na utrzymanie dziecka? Co z okazjonalnymi wydatkami przy opiece naprzemiennej – kto ponosi koszt zakupu np. aparatu ortodontycznego?

 

Przy opiece naprzemiennej dziecko taką samą ilość czasu spędza u matki i u ojca (zazwyczaj naprzemiennie tydzień u jednego i tydzień u drugiego). Znajduje to odzwierciedlenie w wysokości alimentów.

 

Rodzice mogą uznać, że każde z nich będzie ponosiło koszty utrzymania dziecka w okresie, w którym syn albo córka będą przebywać u niego. W takiej sytuacji sąd nie zasądzi alimentów od żadnego z rodziców.

 

Jeśli sytuacja zarobkowa rodziców jest różna, bo jedno z nich zarabia więcej, niż drugie, to sąd zasądza alimenty płatne do rąk tego rodzica, który gorzej radzi sobie finansowo. Alimenty te raczej nie będą miały spektakularnej wysokości, bo w dalszym ciągu bierze się pod uwagę, że czas i starania poświęcone dzieciom są porównywalne zarówno w przypadku mamy, jak i taty. Niemniej jednak dzieci mają prawo żyć na takim samym poziomie, niezależnie od tego u kogo przebywają.

 

Gdy brak zgody co do wysokości alimentów, sąd w normalnym trybie przeprowadza postępowanie dowodowe – zobowiązuje strony do przedłożenia PITów, zaświadczeń o zarobkach, informacji o wydatkach domowych, faktur, potwierdzeń przelewów itd., a dopiero potem wydaje wyrok.

 

Inny problem pojawia się, gdy po wyroku trzeba ponieść duży wydatek w związku z potrzebami dziecka – np. kupić aparat ortodontyczny i opłacać wizyty u ortodonty. W idealnym świecie rodzice zrzucają się na taki zakup, a potem na przemian opłacają konsultacje. Rzeczywistość zwykle jednak odbiega od ideału i często jeden rodzic w ogóle nie chce płacić, albo płaci według swojego widzimisię. Jeśli takie rozwiązanie Ci ciąży, powinnaś/ powinieneś coś z tym zrobić.

 

W takim przypadku trzeba ponownie zainicjować sprawę sądową przed sądem rodzinnym, i tym razem wnieść o zmianę orzeczenia w zakresie alimentów, na podstawie art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Możesz żądać od rodzica, który odmawia partycypacji w zakupie aparatu, alimentów w uśrednionej, miesięcznej wysokości.

 

To, że sąd zmieni rozstrzygnięcie odnośnie alimentów, nie położy kresu opiece naprzemiennej, chyba, że właśnie tego będziecie chcieli.

 

 

 

kancelaria@kblaszczyk-adwokat.pl

tel. 500 354 994

Adwokat Katarzyna Błaszczyk – Inowrocław | Polityka prywatności

Królowej Jadwigi 44/4a

88-100 Inowrocław

Kancelaria adwokacka

Katarzyna Błaszczyk

Copyright 2022| Created with WebWave