30 października 2020

Rozdzielność majątkowa – kiedy powstaje?

Rozdzielność majątkowa otwiera drogę do dokonania podziału majątku wspólnego, pozwala w pewnym sensie odciąć się od decyzji finansowych współmałżonka i daje poczucie kontroli nad własnym majątkiem.

 

Wspólność majątkowa powstaje z dniem zawarcia małżeństwa. A kiedy się kończy?

 

Jest kilka sposobów zaprowadzenia w swoim małżeństwie ustroju rozdzielności majątkowej.

 

  1. Po pierwsze: umowa. Możecie dowolnie kształtować swoją sytuację majątkową i zawrzeć u notariusza umowę rozdzielności majątkowej (często zwaną intercyzą, choć w kodeksie ta nazwa nie funkcjonuje). Takie kroki można podjąć jeszcze przed ślubem, albo w trakcie trwania małżeństwa, albo nawet po nieprawomocnym wyroku rozwodowym. Po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego nie ma po co zawierać umowy – rozwód powoduje nastanie rozdzielności majątkowej niezależnie od woli stron.

 

  1. Po drugie: wyrok sądu ustanawiający rozdzielność. Pozew o rozdzielność może złożyć każdy z małżonków z „ważnych powodów”. Jakie powody są ważne? Niekonsultowanie decyzji finansowych, uzależnienie generujące długi (np. hazard, alkoholizm, impulsywne dokonywanie zakupów), separacja faktyczna, zatajanie zobowiązań przed drugą stroną itp.

 

Co do zasady w takiej sytuacji rozdzielność powstaje po wydaniu orzeczenia, ale z datą złożenia pozwu. Przykład: pozew złożyłeś w styczniu, wyrok zapadł w czerwcu, ale w wyroku wskazano, że rozdzielność obowiązuje od dnia wniesienia pozwu (od stycznia).

 

W szczególnych sytuacjach można też złożyć pozew o ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną (czyli z datą sprzed wytoczenia powództwa), ale tu trzeba się trochę pogimnastykować pod względem dowodowym, bo jest to wyjątek od generalnej reguły i sądy nie szafują takimi wyrokami. Uwaga! Rozdzielności z datą wsteczną nie można ustanowić u notariusza. Ma to chronić wierzycieli przed nieuczciwymi zagrywkami dłużników.

 

  1. Po trzecie: rozwód i separacja. I to jest chyba najczęściej spotykana forma zakończenia wspólności majątkowej, bo wiele osób nie wie, że można to zrobić w inny sposób. Rozwód oznacza kres małżeństwa i kres wspólności majątkowej. Jeśli chodzi o separację, to pamiętaj, że tylko ta orzeczona na mocy wyroku sądu odnosi skutki prawne.

 

  1. Po czwarte: upadłość konsumencka i ubezwłasnowolnienie. Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej i wydania orzeczenia o ubezwłasnowolnieniu jednego z małżonków, w małżeństwie zaczyna panować ustrój rozdzielności majątkowej.

 

Po co składać pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej i jakie ona ma praktyczne konsekwencje?  O tym w kolejnym wpisie.

kancelaria@kblaszczyk-adwokat.pl

tel. 500 354 994

Adwokat Katarzyna Błaszczyk – Inowrocław | Polityka prywatności

Królowej Jadwigi 44/4a

88-100 Inowrocław

Kancelaria adwokacka

Katarzyna Błaszczyk

Copyright 2022| Created with WebWave