Ruchomości w toku sprawy o podział majątku wspólnego najczęściej odgrywają rolę drugoplanową. Nic dziwnego - ich wartość stanowi ułamek tego, ile wart jest dom, czy mieszkanie, które uczestnicy spłacali latami. Ale sąd orzekający w podziale majątku musi zająć się również nimi.
Co musisz wiedzieć o ruchomościach w kontekście sprawy sądowej?
Ruchomości to nic innego, jak sprzęty, które stanowią wyposażenie mieszkania (lodówka, telewizor, pralka itp.), a także między innymi samochody, przyczepy kempingowe, ciągniki itp. Jednym słowem rzeczy, które nie są budynkiem, mieszkaniem, czy gruntem.
Czy wiedziałeś, że….
Telewizor kupiony kilka lat temu za 10.000 złotych, dziś jest wart jedynie ułamek tej kwoty i niestety biegli rzeczoznawcy są bezlitośni w podawaniu realnej wartości rynkowej sprzętu. Jak łatwo zgadnąć najszybciej traci na wartości elektronika. Biegły może uznać, że dany sprzęt ma symboliczną wartości, lub jest bezwartościowy, bo zamortyzował się w całości.
Tutaj rządzą zasady podobne jak te przy podziale nieruchomości. Jeśli oboje chcecie na przykład samochód, sąd przyznając go na własność weźmie pod uwagę między innymi następujące czynniki:
Ostateczna decyzja jest uznaniowa i nie zawsze będziesz w stanie przewidzieć jaka będzie treść postanowienia.
Generalnie przy podziale majątku obowiązuje reguła: najpierw sprzęty dzieli się w naturze, ewentualnie przyznaje jednej stronie ze spłatą dla drugiej, w ostateczności poddaje się je pod licytację. Nie ma możliwości, by strona otrzymała ruchomości, których nie chce, nawet jeśli stale z nich korzysta. W takim wypadku ziszcza się wizja licytacji komorniczej ruchomości, która zazwyczaj jest nieopłacalna dla stron – komornik za licytację również pobierze swoje wynagrodzenie, a nie ma gwarancji, że wszystko uda mu się zbyć.
Nawet jeśli we wniosku o podział majątku wspólnego nie wskażesz wspólnych ruchomości, sąd będzie drążył, czy aby na pewno nie posiadacie czegoś jeszcze. Podział majątku jest kompleksowy - obejmuje wszystko, co nabyliście razem po powstaniu wspólności majątkowej i zadaniem sądu jest ustalenie z czego składa się wasz majątek.
Powoływanie biegłego do wyceny ruchomości często się nie opłaca i lepiej, by strony same uzgodniły przybliżoną wartość sprzętów (np. porównując ceny podobnych samochodów na Otomoto, albo elektroniki na olx). Możecie to zrobić przed złożeniem wniosku, w trakcie postępowania, albo już na samej rozprawie. Pamiętam sprawę, w której biżuteria została wyceniona na 1.700 zł, a wynagrodzenie biegłego wyniosło 1.500 zł… Strony pluły sobie w brodę, że same nie dokonały wyceny choćby na poziomie tysiąca złotych.
Adwokat Katarzyna Błaszczyk – Inowrocław | Polityka prywatności
Królowej Jadwigi 44/4a
88-100 Inowrocław
Kancelaria adwokacka
Katarzyna Błaszczyk
Copyright 2022| Created with WebWave