To wszystko brzmi podobnie, a jednak odnosi się do innych sytuacji. Jaką procedurę musisz zainicjować jako ojciec (albo i nie 😉 ), by Twoje nazwisko widniało w akcie urodzenia dziecka (albo stamtąd zniknęło)?
Ustalenie ojcostwa.
Jeśli jesteś, albo jeszcze niedawno byłeś mężem matki dziecka, ten punkt z pewnością Ciebie nie dotyczy. Bo z ustaleniem ojcostwa mamy do czynienia, tylko gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa.
Są dwie drogi ustalenia ojcostwa: uznanie ojcostwa (przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego), albo poprzez wydanie orzeczenia przez sąd rodzinny, w którym stwierdza się, że ten oto mężczyzna jest ojcem tego oto dziecka.
Jak łatwo się domyślić, jeśli mężczyzna dobrowolnie chce wziąć odpowiedzialność za poczęcie dziecka (i nie targają nim wątpliwości, czy to jest jego potomek) wtedy sprawę można załatwić szybko i skutecznie w urzędzie, nie angażując w to nikogo innego oprócz matki dziecka (kobieta musi potwierdzić twierdzenia mężczyzny).
W przeciwnym wypadku nie obędzie się bez interwencji sądu, która najczęściej wiąże się również z przeprowadzeniem badań genetycznych na ojcostwo. Sąd nie zadziała sam z siebie – konieczne jest złożenie pozwu. Może to zrobić zarówno sam mężczyzna, jak i matka dziecka, bądź samo dziecko po uzyskaniu pełnoletniości.
Żeby ustalić ojcostwo dziecka kobiety, która jest mężatką, najpierw musisz zaprzeczyć ojcostwo jej męża (patrz pkt. 3). Nie da się zrobić tego w jednym postępowaniu.
UWAGA! Wszystkie sprawy związane z ojcostwem zawsze wiążą się również z odpowiednimi terminami do podjęcia działań przed sądem/ kierownikiem USC. W tym miejscu nie będę się tym zajmować, bo jest tego dosyć dużo.
Ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa
Jeśli uznałeś ojcostwo przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, a potem dowiedziałeś się, że jednak dziecko nie jest Twoje (bo znajomi donieśli, matka się przyznała, sam zrobiłeś testy), wtedy nie odkręcisz już tego w urzędzie. Musisz złożyć pozew do sądu rodzinnego o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa. I prawdopodobnie tutaj również nie obędzie się bez badań DNA. Odnośnie badań genetycznych przeczytaj uwagi z pkt. 3.
Zaprzeczenie ojcostwa.
Żeby zaprzeczyć ojcostwo musi istnieć domniemanie, że jesteś ojcem dziecka. Domniemanie takie istnieje gdy:
Jesteś mężem matki dziecka,
Jeszcze do niedawna byłeś mężem matki dziecka, a dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od rozwodu (generalna reguła, od której istnieją wyjątki, które w tym miejscu sobie daruję, żeby nie zaciemniać ogólnego obrazu sytuacji).
Jeśli nie jesteś/nie byłeś mężem matki dla Ciebie przewidziana jest procedura z pkt. 2. Zaprzeczasz ojcostwo składając pozew do sądu rodzinnego. Na zlecenie sądu przeprowadza się badania DNA. Sam tego nie rób - szkoda pieniędzy, bo ten dowód najpewniej i tak będzie powtarzany! No chyba, że chcesz się upewnić, czy masz podstawy by złożyć pozew.
Czy zawsze sąd zleca testy? Nie zawsze. Są sytuacje, gdy wszyscy zgodnie twierdzą: i domniemany ojciec, i matka, i jej nowy partner życiowy, że dziecko jest potomkiem tego ostatniego. Wówczas sąd może uznać, że wystarczą przesłuchania świadków.
Adwokat Katarzyna Błaszczyk – Inowrocław | Polityka prywatności
Królowej Jadwigi 44/4a
88-100 Inowrocław
Kancelaria adwokacka
Katarzyna Błaszczyk
Copyright 2022| Created with WebWave